• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۱:۴۲
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 99121611663
  • خبرنگار : 71594

از سوی اداره کل حقوقی معاونت حقوقی قوه قضاییه مطرح شد

پاسخ به یک سوال درباره معافیت مسکن مهر از پرداخت مالیات

پاسخ به یک سوال درباره معافیت مسکن مهر از پرداخت مالیات

پاسخ اداره کل حقوقی قوه قضاییه به سوال مطرح شده در خصوص ابطال مصوبه هیأت وزیران مبنی بر معافیت مسکن مهر از پرداخت مالیات توسط هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در قالب یک نظریه مشورتی صادر شد.

به گزارش دکتر تیز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه متن سوال مطرح شده و نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه به شرح زیر است:  

"سوال- به موجب دادنامه شماره ۸۶ مورخ ۱۳۹۸/۱/۲۷ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، مصوبه شماره ۳۰۳۶۲/ت/۴۹۱۲۸ هیأت وزیران مبنی بر معافیت مسکن مهر از پرداخت مالیات، ابطال شده است. در این راستا سرپرست سازمان امور مالیاتی طی بخشنامه شماره ۲۲/۹۸/۲۰۰ مورخ ۱۳۹۸/۳/۱۳ موضوع ابطال معافیت را به واحدهای مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرده است. با توجه به ماده ۱۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ آیا ابطال مصوبه هیأت وزیران قابل تسری به پرونده‌های مالیاتی با تاریخ‌ پیش از ابطال مصوبه هم می‌شود؟ آیا می‌توان از اشخاص حقیقی و حقوقی که از معافیت استفاده کرده‌ و دارای حق مکتسبه شده‌اند، مابه التفاوت مالیات را اخذ کرد؟

پاسخ- مطابق ماده ۱۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲، «اثر ابطال مصوبات از زمان صدور رأی هیات عمومی است، مگر در مورد مصوبات خلاف شرع یا در مواردی که به منظور جلوگیری از تضییع حقوق اشخاص هیأت مذکور اثر آن را به زمان تصویب مصوبه مترتب نماید». نظر به این‌که دادنامه شماره ۸۶ مورخ ۱۳۹۸/۱/۲۷هیأت عمومی دیوان عدالت اداری دایر بر ابطال بند ۲ مصوبه شماره ۳۰۶۵۲/ت ۴۹۱۲۸ مورخ ۱۳۹۲/۲/۱۵ هیأت وزیران موضوع معافیت مسکن مهر از پرداخت هرگونه مالیات دیگری جز مالیات بر ارزش افزوده، به جهت خلاف قانون بودن این مصوبه بوده و حکایتی از عطف به ماسبق شدن ندارد؛ اثر ابطال نسبت به بعد از تاریخ دادنامه است؛ بنابراین تمامی مؤدیانی که پیش از تاریخ صدور رأی فوق‌الذکر از معافیت مالیاتی مصوبه یادشده برخوردار شده‌اند، تکلیفی به پرداخت مابه‌التفاوت مالیات مربوطه نخواهند داشت و سازمان مالیاتی مجاز به مطالبه مابه‌التفاوت مزبور نیست."

  • خبرنگار اعظم سندگل
  • دبیر فرهاد صمدی‌پور
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«دکتر تیز» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - دکتر تیز از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.