• چهارشنبه / ۲۴ دی ۱۳۹۹ / ۱۴:۵۴
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 99102418554
  • خبرنگار : 71567

از سوی مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی اعلام شد

معرفی ۱۰ موضوع داغ در ۲۰ حوزه علمی

معرفی ۱۰ موضوع داغ در ۲۰ حوزه علمی

براساس داده‌های مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، ۱۰ موضوع داغ در ۲۰ حوزه علمی معرفی شد.

به گزارش دکتر تیز، موضوعات داغ پژوهشی حوزه‌های مختلف علمی از جهات مختلف حائز اهمیت است. آگاهی از این موضوعات می‌تواند نمایی از فعالیت پژوهشی حوزه تخصصی را برای هر محقق فراهم آورد و پژوهشگر مسیر آتی خود را با دانش بهتری ترسیم نماید. همچنین سیاست‌گذاران پژوهشی در سطوح مختلف با آگاهی از این موضوعات می‌توانند ارزیابی آگاهانه‌تری نسبت به مجموعه تحت مدیریت خود داشته باشند. گزارش حاضر که برای نخستین بار منتشر می‌شود، به معرفی ۱۰ موضوع داغ در بیست حوزه علمی براساس داده‌های مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی (تنها پایگاه دسترسی آزاد در ایران) می‌پردازد.

موضوع علمی عبارت است که پژوهشگران به عنوان کلیدواژه در مقالات خود معرفی می‌نمایند و گروه‌های موضوعی مجلات که توسط وزارت علوم و وزارت بهداشت معرفی می‌شوند، حوزه علمی آن موضوع هستند. در این گزارش میانگین سنی یک موضوع میانگین سنی مقالاتی لست که از آن به عنوان کلیدواژه استفاده کرده‌اند.

براساس این گزارش موضوعاتی به عنوان موضوعات داغ شناخته می‌شوند که تعداد مناسبی از پژوهشگران یک حوزه موضوعی در مقالات علمی سال‌های اخیر به آن پرداخته باشند و همچنین میانگین سنی آن در میان موضوعات حوزه علمی مذکور، در میان ۱۰ موضوع جدید قرار گیرد. بدین‌ترتیب موضوعات کم‌تکرار که تنها توسط تعداد کمی از پژوهشگران حائز اهمیت نگارش مقاله بوده‌اند، حذف می‌شوند و موضوعاتی که حداقل در چهار مقاله علمی به عنوان کلیدواژه استفاده شده باشند به عنوان موضوع داغ معرفی می‌شوند.

در این گزارش تنها ۱۰ موضوع داغ از بیست حوزه موضوعی مورد بررسی قرار گرفته و موضوعات مرتبط با تمام حوزه‌های علمی در سایت depth.sid.ir قابل دسترسی و استفاده است.

تعاریف و روش استخراج موضوعات داغ

۱. موضوع علمی: هر عبارتی که پژوهشگران به عنوان کلید واژه در مقالات خود تعریف نموده اند.

۲. میانگین سنی یک موضوع: میانگین سنی مقالاتی که از آن موضوع به عنوان کلید واژه استفاده کرده اند. به عنوان نمونه اگر موضوع متن کاری در پنج مقاله به عنوان موضوع به کار رفته باشد و آن مقاله به ترتیب در سال های ۹۶، ۹۷، ۹۸، ۹۹ به کار رفته باشد میانگین سنی این موضوع برابر با ۹۶ تا ۹۷ خواهد بود.

۳. حوزه علمی: گروه های موضوعی مجلات است که توسط وزارت علوم و بهداشت معرفی شده اند.

۴. موضوع داغ: یک موضوع علمی است که دو شرط را داشته باشد. اول اینکه این موضوع حداقل از چهار مقاله علمی به عنوان کلید واژه استفاده شده باشد. از این طریق موضوعات کم تکرار که تنها توسط تعداد کمی از پژوهشگران حائز اهمیت نگارش مقاله بوده اند حذف می شود. دوم میانگین سنی آن در میان موضوعات حوزه علمی مذکور در  میان ۱۰ موضوع جدید قرار گیرد. بنابراین موضوعاتی با عنوان موضوعات داغ شناخته می شوند که تعداد مناسبی از پژوهشگران یک حوزه موضوعی در مقالات علمی سال های اخیر به آن پرداخته باشد.

در حوزه پزشکی موضوعات آموزش پزشکی، علوم دندانپزشکی، پیراپزشکی، چشم پزشکی و علوم پرستاری بررسی شود که در شاخته های آموزش پزشکی سرمایه روانشناختی، حمایت اجتماعی، کیفیت خواب، سرزندگی تحصیلی اهمال کاری تحصیلی، اشتیاق تحصیل، کارآفرینی، تعلل ورزی تحصیلی و فرسودگی تحصیلی مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین در عرصه علوم پزشکی نیز موضوعاتی نظیر دندان مصنوعی، سلامت دندان، سفید کردن دندان، استحکام برشی، کامپوزیت رزین و برخی مسائل دیگر نیز مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس این گزارش اضطراب مرگ، حس عمقی، بهزیستی روانشناختی، امید به زندگی، تمرین، حدت بیماری، بی درنگ، سلامت، داده کاوی و کراتوکنوس از جمله ۱۰ موضوع بررسی شده در پیراپزشکی می باشد. همچنین پیوند قرنیه، قرنیه، کراتوکنوس گلوکوم و برخی دیگر در حوزه چشم پزشکی بررسی شده است. بر اساس این گزارش در شاخته علوم پرستاری نیز ۱۰ موضوع سلامت عمومی، افسردگی، سرطان، بخش مراقبت ویژه، کیفیت زندگی، اضطراب، نگرش، آگاهی، حوادث هسته ای و همودیالیز نیز بحث شده است.

همچنین علوم انسانی ازدیگر موضوعات بررسی شده در این مرکز است که در آن پنج شاخه مدیریت، جغرافیا، روانشناسی، ادبیات و زبان ها و فقه حقوق را مورد بررسی قرار داده که در حوزه مدیریت موضوعات اینستاگرام، لیگ برتر، تامین مالی، فرابورس، استعدادیابی، سناریوسازی، صنعت نیروگاهی و روش داده های بنیادی و در حوزه جغرافیا نیز به توسعه منطقه ای، توسعه کالبدی، توسعه روستایی، تصاویر ماهواره ای، رقابت پذیری، جریان های فضایی، تاب آوری شهری پرداخته شده است.

بر این اساس در شاخه روانشناسی ۱۰ عنوان بلوغ عاطفی، خود تعیین گری، هیجان پیشرفت، اختلال وسواس، اختلال یادگیری ویژه، ناکویی طبعی، اشتیاق تحصیلی ایماگوتراپی، تحمل پریشانی و تجارب زیسته مورد پژوهش قرار گرفته است.

تجربه خوشه ای، شاهنامه فردوسی، پیش دبستانی، معناشناسی قالبی، نسخه خطی، ذهن آگاهی، صرف ساختی و رویا در شاخه ادبیات و زبان ها قرار گرفته است. همچنین مسئولیت بین الملل، کنوانسیون یونسکو ۲۰۰۱ ادغام، آزادی مشروط، ارتکاب جرم، مسئولیت پذیری، نظارت الکترونیکی، اجرای احکام، جایگزین های حبس، صلب تابعیت نیز در فقه حقوق قرار گرفته است.

شاخه کشاورزی نیز به پنج موضوع اکولوژی، زراعت اقتصاد کشاورزی، گیاهان دارویی و باغبانی پرداخته است که در شاخه اکولوژی، جریان زیست محیطی، منابع آب، بارش روان آب، تنوع گونه ای، استان اردبیل، تغذیه ای مصنوعی، شبیه سازی عددی و آسیب پذیری پرداخته شده است. به گونه ای که در گیاهان دارویی مباحثی نظیر اضطراب، آلوئه ورا، به لیمو، تنش کم آبی، محلول پاشی، کلیه، عصاره و کورکومین را مورد بررسی قرار دادند.

باغبانی نیز از دیگر شاخه هایی است که به موضوعات کارآیی آب، عنصرهای غذایی، تلقیح، تجزیه خوشه ای پرداخته شده است. همچنین در زراعت نیز مسائلی نظیر عناصر فلزی، هدایت روزنه ای، تجزیه ارتباطی، تجزیه به عامل ها، کشت درون شیشه ای، شبیه سازی عددی بررسی شده است.

تحلیل پوششی داده ها، تغییرات اقلیم، معادلات ساختاری، گیاهان دارویی، محصولات ارگانیک، تحلیل داده گیاهانی دارویی در حوزه اقتصاد کشاورزی بررسی شده است.

شاخه مهندسی شامل شیمی، مکانیک، مهندسی برق و کامپیوتر، عمران و صنایع پرداخته شده است که در برق و کامپیوتر حوزه های توان مصرفی، ریزشبکه، المان محدود، حسگری فشرده و در عمران مسائلی نظیر تصاویر ماهواره ای، پهباد، استحکام، توپوگرافی، محاسبات نرم، خاک رسی، ایستگاه مترو و عملکرد لحظه ای مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین قابلیت اطمینان، زمان بندی، مدل سازی ریاضی، عدم قطعیت، انتخاب تامین کننده، نگهداری و تعمیرات در عرصه صنایع جذب، آزمایش سه محوری، شبیه سازی مونث کارلو، سطوح عملکرد در عرصه مکانیک ماده رنگ زا، الیاف پشم، سرامیک، گزینش پذیری، ثبات نوری، فولاد کربنی در عرصه شیمی، نفت و پلیمر مورد پژوهش قرار گرفت.

  • خبرنگار طاهره مرادی
  • دبیر زهرا ابراهیم‌آبادی
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«دکتر تیز» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - دکتر تیز از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.